  • Zoro # G0231469
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
Capacitor-Start
HP
1 hp
RPM Range
Voltage
115/208-230V AC
Frame
56
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G0231469
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Shaft Dia.
5/8 in
Shaft Length
1 7/8 in
Overall Length
11 1/8 in
Length Less Shaft
9 1/4 in
Details
Item
Air Compressor Motor
Motor Design
Capacitor-Start
HP
1 hp
RPM Range
Voltage
115/208-230V AC
Frame
56
Motor Thermal Protection
Manual
Motor Enclosure Design
Open Drip Proof
Motor Mounting Type
Rigid Base
Hz
60 Hz
Motor Mounting Position
Horizontal
Phase
Single
Capacitor Included
Yes
Ins. Class
F
Duty
Continuous
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Shaft Design
Keyed
Motor Bearings
Ball
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Motor Application
Air Compressor
Nameplate RPM
3,485 RPM
Motor Service Factor
1
Voltage Compatibility
115V AC, 115/208-230V AC, 115/230V AC, 120V AC, 120/240V AC, 208V AC, 208-230V AC, 208-240V AC, 230V AC, 240V AC
Standards
NEMA MG-1
Full Load Amps
13.2 A/6.6-6.5 A
Duty Cycle
Continuous
Weight
25.6 lb
No. of Speeds
1
Motor Frame Material
Steel
Nominal Efficiency
65.2 %
Includes
Capacitor
Usable @ 208V
Usable at 208V
Usable @ 200V
Not Usable at 200V
Description
Air Compressor Motor, Single Phase, Motor Design Capacitor-Start, 1 hp HP, Nameplate RPM 3,485 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 115/208-230V AC, Full Load Amps 6.67 A, 56 Frame, 60 Hz Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Manual, Ins. Class F, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Duty Cycle Continuous, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Open Drip Proof, Motor Mounting Type Rigid Base, Motor Mounting Position Horizontal, Motor Frame Material Steel, Shaft Dia. 5/8 in