  • Mfr # 02018ET3E256T-SG
  • Zoro # G712748211
/ea
See details
Key Features
HP
20 hp
Nameplate RPM
1,765 RPM
Voltage
190V AC, 220V AC, 230/460V AC, 380/415V AC
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
24.7 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
02018ET3E256T-SG
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Less Shaft
19 3/8 in
Overall Length
23 3/8 in
Shaft Dia.
1 5/8 in
Shaft Length
4 in
Manufacturers Warranty Length
3 yr
Details
Item
General Purpose Motor
HP
20 hp
Nameplate RPM
1,765 RPM
Voltage
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
24.7 A
Frame
254/6T
Motor Bearings
Ball
Motor Service Factor
1.15
Motor Design
Three-Phase
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Air-Over
RPM Range
Phase
Three
No. of Speeds
1
Motor Application
General Purpose
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Voltage Compatibility
190V AC, 220V AC, 230V AC, 380V AC, 415V AC, 460V AC
Hz
60/50 Hz
Ins. Class
F
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Frame Material
Steel
Motor Mounting Position
Horizontal/Vertical Shaft Down
Motor Shaft Design
Keyed
Nominal Efficiency
93 %
Standards
NEMA MG-1
CC Number
CC029A
Motor Sub Application
Inverter Duty
Weight
243 lb
Duty Cycle
Continuous
Removable Base
Regreasable
Voltage @ 50Hz
190-220/380/415V AC
Motor Thermal Protection
None
Usable @ 208V
No
Usable @ 200V
No
Full Load Amps @ 50Hz
44.4-40.7/22.2-21.6 A
HP @ 50Hz
15 hp
RPM @ 50Hz
Inverter Rating
1000:1 Variable Torque, 4:1 Constant Torque
Service Factor @ 50Hz
1
Description
General Purpose Motor, Three-Phase, Totally Enclosed Air-Over Motor Enclosure Design, 20 hp HP, Nameplate RPM 1,765 RPM, Frame 254/6T, Voltage 190V AC, 220V AC, 230/460V AC, 380/415V AC, 60/50 Hz Hz, Three Phase, Full Load Amps 24.7 A, Rigid Base Motor Mounting Type, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Motor Service Factor 1.15, Ball Motor Bearings, Motor Frame Material Steel, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, CW/CCW Motor Shaft Rotation, Nominal Efficiency 93 Percent, 1,701-1,800