  • Mfr # 20036ET3G447TS-W22
  • Zoro # G2127100
/ea
Key Features
HP
200
Nameplate RPM
3570 rpm
Voltage
460V AC
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
219.0 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
20036ET3G447TS-W22
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Less Shaft
40 1/4 in
Overall Length
44 15/16 in
Shaft Dia.
2 3/8 in
Shaft Length
4 3/4 in
Manufacturers Warranty Length
3 yr
Details
Item
General Purpose Motor
HP
200
Nameplate RPM
3570 rpm
Voltage
460V AC
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
219.0 A
Frame
445/7TS
Motor Bearings
Ball
Motor Service Factor
1.15
Motor Design
Three-Phase
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan Cooled
RPM Range
Phase
Three
No. of Speeds
1
Motor Application
General Purpose
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Voltage Compatibility
200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/460V AC, 220-230/460V AC, 220/460V AC, 230/460/796V AC, 230/460V AC, 440-460V AC, 460/796V AC, 460V AC
Hz
60 Hz
Ins. Class
F
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Frame Material
Cast Iron
Motor Mounting Position
Horizontal
Motor Shaft Design
Keyed
Nominal Efficiency
95.4 %
Standards
CE, CSA, NOM, UL
CC Number
CC029A
Footnotes
2,14
Motor Thermal Protection
None
Green Certification or Other Recognition
NEMA Premium(R) Rated
NEMA Design
B
Full Load Amps @ 50Hz
178, 183, 193, 244, 253, 268 A
Voltage @ 50Hz
Duty Cycle
Continuous
Weight
2,047 lb
HP @ 50Hz
Usable @ 200V
No
RPM @ 50Hz
Usable @ 208V
No
Description
General Purpose Motor, Three-Phase, Totally Enclosed Fan Cooled Motor Enclosure Design, 200 HP, Nameplate RPM 3570 rpm, Frame 445/7TS, Voltage 460V AC, 60 Hz Hz, Three Phase, Full Load Amps 219.0 A, Rigid Base Motor Mounting Type, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Motor Service Factor 1.15, Ball Motor Bearings, Motor Frame Material Cast Iron, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, CW/CCW Motor Shaft Rotation, Nominal Efficiency 95.4 Percent, Continuous Duty, 3001-3600, CE, CSA, NOM, UL