Westgate DLSN6-30K-BR15W, 550~600LM, 3000K (WARM WHITE), ETL & ENERGY STAR DLSN6-30K-BR
DLSN6-30K-BR15W, 550~600LM, 3000K (WARM WHITE), ETL & ENERGY STAR (Discontinued)
  • Mfr # DLSN6-30K-BR
  • Zoro # G702637983
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DLSN6-30K-BR
Country of Origin
Unknown
Details
Color
Bronze
Watts
15W
IP Rating
IP67
Material
Spun Steel Powder Coated
Voltage
120VAC
Description
Construction: Spun aluminum
LED: Unique enclosed DOB (Driver On Board) LED board
enclosed in clear plastic casing for better damp location performance
Gasket: close cell Neoprene foam gasket
Lens: White translucent acrylic
Isolated driver for improved thermal management
CRI: 90
Working Voltage: 120V AC
Dimmable
Power factor: 90% +