  • Mfr # LP-1X4-45W-35K-D
  • Zoro # G102637866
/ea
Key Features
Voltage
100-277V AC
Watts
45W
Lumens
4950LM
Color
White Polycarbonate
IP Rating
IP65
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LP-1X4-45W-35K-D
Country of Origin
Unknown
Details
Voltage
100-277V AC
Watts
45W
Lumens
4950LM
Color
White Polycarbonate
IP Rating
IP65
CRI
>82
Material
Aluminum And Steel
Beam Angle
35°
Description
External driver mounted on top
PMMA Light Guided Panel (LGP) does not turn yellow.
High efficiency: 110LM/W
Input Voltage: AC100V~277V
Output Voltage: 36VDC
LED Type: 2835SMD LM80
Color Rendering Index: Ra>82
Dimmable: 0~10V dimming
Power Factor: >0.9
Current (mA): 1100mA 36V DC
Frequency Range: 50Hz~60Hz
Total harmonic distortion: ≤15 %