  • Mfr # TDS403A11300
  • Zoro # G2530713
Overall Length
141 mm
Drill Bit Size
11.3 mm
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDS403A11300
Overall Length
141 mm
Drill Bit Size
11.3 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
94 mm
Drilling Depth
79.00mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
94 mm
Decimal Equivalent
0.4449
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 11.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.4449, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2