  • Mfr # TDS403A15600
  • Zoro # G2531020
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
171 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
15.6 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TDS403A15600
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
171 mm
Drill Bit Size
15.6 mm
Shank Dia.
16 mm
Flute Length
121 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Shank Length
48 mm
Drilling Depth
101.00mm
Maximum Drilling Depth
121 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Application
Metalworking
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.6142
List Number
TDS403
Number of Pieces
1
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 15.6 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.6142, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2