  • Mfr # TDS453A13500
  • Zoro # G2907429
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
176 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TDS453A13500
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Length
176 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
14 mm
Flute Length
128 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
112.00mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
112 mm
Drill Point Length
2.3300mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Length Class
Jobber-Length
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Straight
Number of Pieces
1
Flute Type
Spiral
Application
Metalworking
List Number
TDS453
Decimal Equivalent
0.5315
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
ANSI, ISO
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
28 Degrees
Drill Bit Point Type
TDS Point
Series
TDS453
Spiral Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
WM15PD
Primary Material Application ISO Code
M
Number of Coolant Holes
Primary Material Application
Stainless Steel
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Helix Angle - Maximum
28 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlTiN, Decimal Equivalent 0.5315, Metric, Drill Bit Point Type TDS Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2