  • Mfr # TDS412A13500
  • Zoro # G2525481
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDS412A13500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
14 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
77 mm
Drilling Depth
60.00mm
Shank Length
45 mm
Drill Point Length
2.3260mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
M7
Maximum Drilling Depth
60 mm
List Number
TDS412
Decimal Equivalent
0.5315
Flute Type
Spiral
Standards
ANSI, DIN 6535, DIN 6537, ISO
Helix Angle
28 Degrees
Drill Bit Point Type
TDS Point
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Cast Iron
Number of Coolant Holes
Primary Material Application ISO Code
K
Material Grade - Machining
WK15PD
Series
TDS412
Spiral Direction
Right Hand
Helix Angle - Maximum
28 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Decimal Equivalent 0.5315, Metric, Drill Bit Point Type TDS Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2