  • Mfr # TDS403A14900
  • Zoro # G2530941
Overall Length
171 mm
Drill Bit Size
14.9 mm
Shank Dia.
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDS403A14900
Overall Length
171 mm
Drill Bit Size
14.9 mm
Shank Dia.
16 mm
Flute Length
121 mm
Drilling Depth
101.00mm
Shank Length
48 mm
Maximum Drilling Depth
121 mm
Decimal Equivalent
0.5866
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 14.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.5866, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2