  • Mfr # VDS402A17700
  • Zoro # G2748160
Overall Length
143 mm
Drill Bit Size
17.7 mm
Shank Dia.
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS402A17700
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
143 mm
Drill Bit Size
17.7 mm
Shank Dia.
18 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
93 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drilling Depth
71.00mm
Shank Length
48 mm
Maximum Drilling Depth
93 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Straight
Number of Pieces
1
List Number
VDS402A
Flute Type
Spiral
Application
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.6969
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 17.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.6969, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2