  • Mfr # VDS403A17700
  • Zoro # G2749378
Overall Length
185 mm
Drill Bit Size
17.7 mm
Shank Dia.
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS403A17700
Overall Length
185 mm
Drill Bit Size
17.7 mm
Shank Dia.
18 mm
Flute Length
135 mm
Drilling Depth
113.00mm
Shank Length
48 mm
Maximum Drilling Depth
135 mm
Decimal Equivalent
0.6969
Helix Angle
30 Degrees
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 17.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.6969, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2