  • Mfr # TDS412A18200
  • Zoro # G2526321
Overall Length
153 mm
Drill Bit Size
18.2 mm
Shank Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDS412A18200
Overall Length
153 mm
Drill Bit Size
18.2 mm
Shank Dia.
20 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
101 mm
Drilling Depth
77.00mm
Shank Length
50 mm
Maximum Drilling Depth
101 mm
List Number
TDS412
Decimal Equivalent
0.7165
Helix Angle
30 Degrees
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 18.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Decimal Equivalent 0.7165, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2