  • Mfr # VDS402A18500
  • Zoro # G2739243
Overall Length
153 mm
Drill Bit Size
18.5 mm
Shank Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS402A18500
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
153 mm
Drill Bit Size
18.5 mm
Shank Dia.
20 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
101 mm
Drilling Depth
77.00mm
Shank Length
50 mm
Drill Diameter Tolerance
H7
Drill Point Length
3.2100mm
Maximum Drilling Depth
77 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Straight
Number of Pieces
1
Application
Decimal Equivalent
0.7283
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
VDS402A
Flute Type
Spiral
Standards
ANSI, DIN 6535, DIN 6537, ISO
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
28 Degrees
Spiral Direction
Right Hand
Drill Bit Point Type
Conical Point
Series
VDS402
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Number of Coolant Holes
Material Grade - Machining
WU25PD
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Helix Angle - Maximum
28 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 18.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.7283, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2