  • Mfr # VDS401A12300
  • Zoro # G2731753
Overall Length
107 mm
Flute Length
60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS401A12300
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
12.3 mm
Overall Length
107 mm
Flute Length
60 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Sizes Included
12.30mm
Shank Dia.
14 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Right Hand
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
List Number
VDS401A
Flute Type
Spiral
Grade
WU25PD
Decimal Equivalent
0.4843
Metric
Primary Material Application
Metalworking
Drill Bit Point Type
Conical
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 12.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.4843