  • Mfr # VDS201A14300
  • Zoro # G2735463
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
115 mm
Flute Length
65 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS201A14300
Drill Bit Size
14.3 mm
Overall Length
115 mm
Flute Length
65 mm
Sizes Included
14.30mm
Shank Dia.
16 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WU25PD
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
Flute Type
Spiral
List Number
VDS201A
Decimal Equivalent
0.5630
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Metalworking
Drill Bit Point Type
Conical
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 14.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.5630