  • Mfr # VDS201A14900
  • Zoro # G2735332
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
115 mm
Flute Length
65 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VDS201A14900
Drill Bit Size
14.9 mm
Overall Length
115 mm
Flute Length
65 mm
Shank Dia.
16 mm
Sizes Included
14.90mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.5866
List Number
VDS201A
Grade
WU25PD
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Metalworking
Drill Bit Point Type
Conical
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 14.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.5866