  • Mfr # I2R0188T062R010
  • Zoro # G2962482
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
3/16"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
I2R0188T062R010
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.01 in
Milling Diameter
3/16"
Shank Dia.
3/16 in
Milling Dia.
0.1875 in
Length of Cut
0.625 in
Overall Length
2 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
TiAlN
Grade
TIALN
End Mill Application
Finishing
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
I2R
Steel (P) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
End Mill Style
Corner-Radius
Super Alloy (S) Compatibility
No
Item
Corner Radius End Mill
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Measurement System
Inch
Finish - Machining
Material - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Max. Helix Angle
30 Degrees
Series
GP
Description
Corner Radius End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.01 in, 0.625 in, 2 in