  • Mfr # 40101000T040
  • Zoro # G3920500
Milling Diameter
10.00mm
Number of Flutes
4
Length of Cut
40 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40101000T040
Country of Origin
India
Milling Diameter
10.00mm
Length of Cut
40 mm
Shank Dia.
10 mm
Milling Dia.
10 mm
Overall Length
100 mm
Number of Flutes
4
Grade
TIALN
Helix Angle
30 Degrees
Shank Type
Straight
Item
Ball End Mill
End Mill Style
Ball Nose
Super Alloy (S) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
No
List Number
4000/4010
Stainless (M) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Yes
End Mill Application
Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Finish
TiALN
Material - Machining
Material Grade - Machining
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Straight
Finish - Machining
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Description
Ball End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through