  • Mfr # 40010100T004
  • Zoro # G3920458
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
40010100T004
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.00mm
Length of Cut
4 mm
Shank Dia.
3 mm
Overall Length
38 mm
Milling Dia.
1 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
Helix Angle
30 Degrees
Super Alloy (S) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Yes
End Mill Application
Finishing
Item
Ball End Mill
End Mill Style
Ball Nose
List Number
4001/4011/4021
Hardened (H) Compatibility
No
Steel (P) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Shank Type
Straight
Finish
TiALN
Finish - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Material Grade - Machining
Measurement System
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Material - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Series
GP
Description
Ball End Mill, 1 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through