  • Mfr # D0141400T026
  • Zoro # G3915768
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
Overall Length
83 mm
Shank Dia.
14 mm
Length of Cut
26 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D0141400T026
Overall Length
83 mm
Shank Dia.
14 mm
Length of Cut
26 mm
Milling Dia.
14 mm
Milling Diameter
14.00mm
Chamfer Width
0.3 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
No
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Shank Type
Straight
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Steel (P) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
List Number
D004/D014
End Mill Application
Finishing
Finish
Primary Material Application ISO Code
P
Primary Material Application
Steel
Secondary Material Application ISO Code
K, M
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel
Description
Corner Chamfer End Mill, 14 mm Milling Dia., Carbide, Straight, Metric, 0.3 mm, 26 mm