  • Mfr # D0101400T026
  • Zoro # G3915488
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
14.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
26 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D0101400T026
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
14.00mm
Length of Cut
26 mm
Shank Dia.
14 mm
Milling Dia.
14 mm
Overall Length
83 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
Helix Angle
30 Degrees
Shank Type
Straight
Super Alloy (S) Compatibility
No
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Finish
TiALN
Steel (P) Compatibility
Yes
Item
Ball End Mill
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Ball Nose
Hardened (H) Compatibility
List Number
D010
End Mill Application
Finishing
Stainless (M) Compatibility
Material - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Finish - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Measurement System
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Series
GP
Description
Ball End Mill, 14 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through