  • Mfr # 577720007MT
  • Zoro # G3817585
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
20.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Length of Cut
38 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
577720007MT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
20.00mm
Length of Cut
38 mm
Shank Dia.
20 mm
Overall Length
104 mm
Milling Dia.
20 mm
Corner Radius
0.75 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
Grade
ALTIN-MT
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
End Mill Style
Corner-Radius
Item
CR End Mill,0.75mm CR,20.00mm Dia
Hardened (H) Compatibility
List Number
5777
Helix Angle
38 Degrees
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Straight
Finish
AlTiN
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Application
Finishing
Steel (P) Compatibility
Material - Machining
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
AlTiN-MT
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
VariMill II(TM)
Flute Spacing
Variable
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
38 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.75 mm, 38 mm, 104 mm