  • Mfr # D0101600T032
  • Zoro # G3915436
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
16.00mm
Number of Flutes
4
Length of Cut
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D0101600T032
Milling Diameter
16.00mm
Length of Cut
32 mm
Shank Dia.
16 mm
Overall Length
92 mm
Milling Dia.
16 mm
Number of Flutes
4
Grade
Bright (Uncoated)
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
No
End Mill Application
Finishing
Steel (P) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Shank Type
Straight
Item
Ball End Mill
Super Alloy (S) Compatibility
List Number
D010
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Style
Ball Nose
Hardened (H) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Primary Material Application
Steel
Finish - Machining
Measurement System
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
P
Description
Ball End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through