  • Mfr # 463301200RT
  • Zoro # G3818967
/ea
Key Features
Measurement System
Metric
Overall Length
38 mm
Milling Diameter
1.20mm
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
463301200RT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Overall Length
38 mm
Milling Diameter
1.20mm
Length of Cut
2 mm
Shank Dia.
3 mm
Corner Radius
1 mm
Milling Dia.
1.2 mm
Dimension Type
Metric
Details
Measurement System
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Finishing
List Number
4633
Grade
TIALN-RT
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
No
Single End/Double End
Single
Shank Type
Straight
Item
Corner Radius End Mill
Super Alloy (S) Compatibility
Material Grade - Machining
TiAlN-RT
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 1.2 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 1 mm, 2 mm, 38 mm