  • Mfr # 463301000RT
  • Zoro # G3818949
/ea
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
1.00mm
Overall Length
38 mm
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
463301000RT
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
1.00mm
Overall Length
38 mm
Length of Cut
2 mm
Milling Dia.
1 mm
Corner Radius
1 mm
Shank Dia.
3 mm
Dimension Type
Metric
Details
Measurement System
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Helix Angle
30 Degrees
Stainless (M) Compatibility
Yes
Grade
TIALN-RT
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Finishing
Single End/Double End
Single
End Mill Material
Carbide
Super Alloy (S) Compatibility
No
Item
Corner Radius End Mill
Shank Type
Straight
List Number
4633
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
Steel (P) Compatibility
Material Grade - Machining
TiAlN-RT
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 1 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 1 mm, 2 mm, 38 mm