  • Mfr # 70N104002RT
  • Zoro # G3816471
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
4.00mm
Number of Flutes
2
Length of Cut
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
70N104002RT
Country of Origin
Hungary
Milling Diameter
4.00mm
Length of Cut
4 mm
Shank Dia.
6 mm
Milling Dia.
4 mm
Neck Length
8 mm
Overall Length
76 mm
Neck Dia.
3.7 mm
Number of Flutes
2
Grade
TIALN-RT1
Helix Angle
30 Degrees
Finish
TiALN
List Number
70N1
Finish - Machining
TiAlN
Material Grade - Machining
TiAlN-RT1
Series
Vision Plus
Spiral
Secondary Material Application
Steel
Secondary Material Application ISO Code
P
Description
Ball End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through