  • Mfr # 772E20007V
  • Zoro # G3822677
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
7
Overall Length
166 mm
Shank Dia.
20 mm
Length of Cut
100 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
772E20007V
Country of Origin
Israel
Dimensions
Overall Length
166 mm
Shank Dia.
20 mm
Length of Cut
100 mm
Milling Dia.
20 mm
Milling Diameter
20.00mm
Dimension Type
Metric
Chamfer Width
0.5 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
7
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
Helix Angle
38 Degrees
Finish
AlTiN
End Mill Application
Finishing
Grade
WS15PE
Stainless (M) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Yes
List Number
771E/772E
Super Alloy (S) Compatibility
Shank Type
Straight
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
End Mill Material
Carbide
Cast Iron (K) Compatibility
No
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Material Grade - Machining
WS15PE
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Secondary Material Application
General Purpose
Primary Material Application
Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
H, M, P, S
Series
VariMill III ER
Max. Helix Angle
38 Degrees
Flute Type
Spiral
Description
Corner Chamfer End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Metric, 0.5 mm, 100 mm