  • Mfr # 57N808003MT
  • Zoro # G3817479
/ea
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
8.00mm
Overall Length
76 mm
Number of Flutes
5
End Mill Style
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
57N808003MT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Milling Diameter
8.00mm
Overall Length
76 mm
Length of Cut
19 mm
Dimension Type
Metric
Neck Length
24 mm
Milling Dia.
8 mm
Shank Dia.
8 mm
Neck Dia.
7.5 mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
5
End Mill Style
Square
Finish
AlTiN
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
End Mill Material
Carbide
Stainless (M) Compatibility
Yes
Grade
ALTIN-MT
End Mill Application
Roughing/Finishing
Super Alloy (S) Compatibility
Shank Type
Straight
Item
Square End Mill
Hardened (H) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Helix Angle
38 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
List Number
57N8
Single End/Double End
Single
Material Grade - Machining
AlTiN-MT
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Hardened Steel, Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
H, S
Series
VariMill II(TM)
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
38 Degrees
Flute Spacing
Variable
Secondary Material Application ISO Code
M, P
Secondary Material Application
Stainless Steel, Steel
Description
Square End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 19 mm, Overall Length 76 mm, Shank Dia. 8 mm, Neck Dia. 7.5 mm