  • Mfr # D0140200T007
  • Zoro # G3915941
Milling Diameter
2.00mm
Number of Flutes
4
Length of Cut
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D0140200T007
Milling Diameter
2.00mm
Length of Cut
7 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
57 mm
Milling Dia.
2 mm
Number of Flutes
4
TIALN
Stainless (M) Compatibility
Yes
Helix Angle
30 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
No
End Mill Style
Square
Finish
TiAlN
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Right Hand
Shank Type
Straight
Hardened (H) Compatibility
No
List Number
D004/D014
Item
Square End Mill
Steel (P) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Measurement System
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Series
GP
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 2 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 7 mm, Overall Length 57 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable