  • Mfr # 7N2101501RT
  • Zoro # G3903579
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.50mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Length of Cut
2.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
7N2101501RT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.50mm
Length of Cut
2.4 mm
Shank Dia.
4 mm
Corner Radius
1.00mm
Neck Length
13.6 mm
Overall Length
63 mm
Milling Dia.
1.5 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-RT1
Helix Angle
30 Degrees
Hardened (H) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Stainless (M) Compatibility
No
End Mill Style
Ball Nose
Super Alloy (S) Compatibility
No
Item
Ball End Mill,1.00mm CR,1.50mm Dia,Cbide
Finish
TiAlN
Steel (P) Compatibility
Yes
End Mill Application
Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
Shank Type
Straight
Non Ferrous (N) Compatibility
List Number
7N21
Primary Material Application
Hardened Steel
Material - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drilling Tool Configuration
Individual
Measurement System
Primary Material Application ISO Code
H
Material Grade - Machining
TiAlN-RT1
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Series
Vision Plus Micro
Description
Ball End Mill, 1.5 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through