  • Mfr # 715103000RT
  • Zoro # G3904120
/ea
Key Features
Number of Flutes
2
Overall Length
38 mm
Shank Dia.
3 mm
Length of Cut
3 mm
End Mill Style
Ball Nose
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
715103000RT
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
38 mm
Shank Dia.
3 mm
Length of Cut
3 mm
Milling Dia.
3 mm
Milling Diameter
3.00mm
Dimension Type
Metric
Details
Item
Ball Nose End Mill,3.00mm,Carbide
Number of Flutes
2
End Mill Style
Ball Nose
Single End/Double End
Single
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Steel (P) Compatibility
Yes
End Mill Material
Carbide
Hardened (H) Compatibility
Yes
Helix Angle
15 Degrees
Grade
TIALN-RT1
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Stainless (M) Compatibility
No
Cast Iron (K) Compatibility
Finish
TiAlN
Shank Type
Straight
List Number
7151
Super Alloy (S) Compatibility
End Mill Application
Finishing
Drilling Tool Configuration
Individual
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Material Grade - Machining
TiAlN-RT1
Primary Material Application ISO Code
H
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Hardened Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
Vision Plus
Secondary Material Application ISO Code
P
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Secondary Material Application
Steel
Description
Ball End Mill, 3 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through