  • Mfr # D0010400T005
  • Zoro # G3917168
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
4.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D0010400T005
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
4.00mm
Length of Cut
5 mm
Shank Dia.
6 mm
Milling Dia.
4 mm
Overall Length
54 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
Yes
End Mill Application
Finishing
Hardened (H) Compatibility
No
Finish
TiALN
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
List Number
D001/D011
Non Ferrous (N) Compatibility
Item
Ball End Mill
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Ball Nose
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Material Grade - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Material - Machining
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Drilling Tool Configuration
Individual
Series
GP
Description
Ball End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through