  • Mfr # D0020400T005
  • Zoro # G3916949
Overall Length
54 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
5 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D0020400T005
Overall Length
54 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
5 mm
Milling Diameter
4.00mm
Milling Dia.
4 mm
Chamfer Width
0.1 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
End Mill Style
Corner-Chamfer
Carbide
Steel (P) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Shank Type
Straight
Hardened (H) Compatibility
No
List Number
D002/D012
TIALN
Stainless (M) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Finish
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Series
GP
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Chamfer End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Metric, 0.1 mm, 5 mm