  • Mfr # D0110500T010
  • Zoro # G3917116
Milling Diameter
5.00mm
Number of Flutes
2
Length of Cut
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D0110500T010
Milling Diameter
5.00mm
Length of Cut
10 mm
Shank Dia.
6 mm
Milling Dia.
5 mm
Overall Length
57 mm
Number of Flutes
2
End Mill Style
Ball Nose
Hardened (H) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
Yes
List Number
D001/D011
Steel (P) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
No
Shank Type
Right Hand
Non Ferrous (N) Compatibility
Item
Ball End Mill
Cast Iron (K) Compatibility
Finish
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Ball End Mill, 5 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through