  • Mfr # D0120600T010
  • Zoro # G3916486
Number of Flutes
2
Overall Length
57 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
10 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D0120600T010
Overall Length
57 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
10 mm
Milling Dia.
6 mm
Milling Diameter
6.00mm
Chamfer Width
0.1 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Chamfer
Center Cutting
Finish
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
No
Shank Type
Finishing
Steel (P) Compatibility
Yes
Helix Angle
30 Degrees
Super Alloy (S) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
Yes
Grade
TIALN
Cast Iron (K) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
List Number
D002/D012
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Series
GP
Flute Spacing
Fixed
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Chamfer End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Metric, 0.1 mm, 10 mm