  • Mfr # 28190800T016
  • Zoro # G3921051
/ea
Key Features
Number of Flutes
2
Overall Length
63 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
16 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
28190800T016
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
63 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
16 mm
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
8.00mm
Milling Dia.
8 mm
Chamfer Width
0.2 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Hardened (H) Compatibility
No
List Number
2819
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
Steel (P) Compatibility
Yes
Finish
TiAlN
Stainless (M) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Grade
TIALN
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Finishing
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Material
Carbide
Chamfer Angle
90 Degrees
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Material Grade - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Secondary Material Application ISO Code
K, M
Primary Material Application ISO Code
P
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel
Primary Material Application
Steel
Series
GP
Description
Corner Chamfer End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, Straight, Metric, 90 Degrees , 0.2 mm, 16 mm