  • Mfr # 40140800T028
  • Zoro # G3918951
Number of Flutes
4
Overall Length
75 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
28 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40140800T028
Overall Length
75 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
28 mm
Milling Dia.
8 mm
Milling Diameter
8.00mm
Dimension Type
Metric
Chamfer Width
0.2 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
Cast Iron (K) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
No
Grade
Bright (Uncoated)
Non Ferrous (N) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Finish
Bright (Uncoated)
Shank Type
Center Cutting
Steel (P) Compatibility
Yes
List Number
4004/4014/4024
Hardened (H) Compatibility
Finish - Machining
Uncoated
Primary Material Application ISO Code
P
Primary Material Application
Steel
Secondary Material Application ISO Code
N
Secondary Material Application
Aluminum
Series
GP
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Chamfer End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Metric, 0.2 mm, 28 mm