  • Mfr # 751508003LT
  • Zoro # G3917369
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
8.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
751508003LT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
8.00mm
Length of Cut
20 mm
Shank Dia.
8 mm
Overall Length
100 mm
Milling Dia.
8 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-LT1
Stainless (M) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
Yes
List Number
7515
Item
Square End Mill
Shank Type
Straight
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Square
Finish
TiAlN
Steel (P) Compatibility
Yes
Helix Angle
50 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
Material - Machining
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
TiAlN-LT1
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
H
Primary Material Application
Hardened Steel
Series
Vision Plus
Max. Helix Angle
50 Degrees
Description
Square End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 20 mm, Overall Length 100 mm, Shank Dia. 8 mm, Neck Dia. Not Applicable