  • Mfr # D0140800T019
  • Zoro # G3915829
Number of Flutes
4
Overall Length
63 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
19 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D0140800T019
Overall Length
63 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
19 mm
Milling Dia.
8 mm
Milling Diameter
8.00mm
Chamfer Width
0.2 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
Hardened (H) Compatibility
No
Helix Angle
30 Degrees
Super Alloy (S) Compatibility
No
Right Hand
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Yes
Finish
TiAlN
Non Ferrous (N) Compatibility
Shank Type
Carbide
Steel (P) Compatibility
List Number
D004/D014
Primary Material Application
Steel
Secondary Material Application ISO Code
K, M
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel
Primary Material Application ISO Code
P
Description
Corner Chamfer End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, Straight, Metric, 0.2 mm, 19 mm