  • Mfr # 490610004RT
  • Zoro # G3908451
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
Overall Length
72 mm
Shank Dia.
10 mm
Length of Cut
22 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
490610004RT
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
72 mm
Shank Dia.
10 mm
Length of Cut
22 mm
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
10.00mm
Milling Dia.
10 mm
Chamfer Width
0.5 mm
Details
Item
Roughing End Mill
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
End Mill Application
Roughing
Helix Angle
20 Degrees
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Pitch
Fine
Steel (P) Compatibility
Yes
End Mill Material
Carbide
List Number
4906
Hardened (H) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Grade
TIALN-RT
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Cast Iron (K) Compatibility
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Material Grade - Machining
TiAlN-RT
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Secondary Material Application ISO Code
H, M, S
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel
Series
Roughers
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
20 Degrees
Flute Spacing
Fixed
Description
Roughing End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Metric, 0.5 mm, 22 mm