  • Mfr # TDD105Z10200
  • Zoro # G2731342
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
238 mm
Drill Bit Point Angle
132 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TDD105Z10200
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
10.2 mm
Overall Length
238 mm
Shank Dia.
11 mm
Depth:Dia. Ratio
15xD
Flute Length
186 mm
Shank Length
46 mm
Drill Point Length
2.1570mm
Drill Length Class
Extended-Length
Drill Diameter Tolerance
H7
Maximum Drilling Depth
163.00 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
132 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4016
Flute Type
Spiral
Standards
ANSI, ISO
List Number
TDD105
Coolant Fed
Coolant Through
Series
TDD105
Measurement System
Metric
Spiral Direction
Right Hand
Drill Bit Point Type
Conical Point
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Number of Coolant Holes
Material Grade - Machining
WU20PD
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 10.2 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 163.00 mm, Metric, 15xD