  • Mfr # TDD105Z10500
  • Zoro # G2731360
Overall Length
238 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDD105Z10500
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
10.5 mm
Overall Length
238 mm
Shank Dia.
11 mm
Depth:Dia. Ratio
15xD
Flute Length
187 mm
Shank Length
46 mm
Drill Point Length
2.2220mm
Maximum Drilling Depth
164.00 mm
Decimal Equivalent
0.4134
List Number
TDD105
Series
TDD105
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 10.5 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 164.00 mm, Metric, 15xD