  • Mfr # TDD105Z11500
  • Zoro # G2731333
Overall Length
257 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDD105Z11500
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
11.5 mm
Overall Length
257 mm
Flute Length
204 mm
Shank Dia.
12 mm
Depth:Dia. Ratio
15xD
Maximum Drilling Depth
179.00 mm
Shank Length
48 mm
Drill Point Length
2.4390mm
Decimal Equivalent
0.4528
List Number
TDD105
Series
TDD105
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 11.5 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 179.00 mm, Metric, 15xD