  • Mfr # NG2M100LK
  • Zoro # G3599642
/ea
Key Features
Insert Seat Size
2
Width
3.81mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NG2M100LK
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
2
Width
3.81mm
Corner Radius
0.13mm
Insert Size
Max. Grooving Width
1.00mm
Depth of Cut
1.27mm
Thickness
5.56mm
Seat Size
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
Rake
10 Degrees
Lead Angle
11 Degrees
Insert Material
Carbide
No. of Edges
ISO Number
NG2M100LK
Application
Grooving
Mounting Style
Notch
Coating
AlTiN
Insert Style
NG-K
Measurement System
Metric
ANSI Code
NG2M100LK
Chip-Breaker Code
K
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Chip-Breaker Style
Double Sided
Hole Type
No Hole
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Finish - Machining
AlTiN
Number of Cutting Edges
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Clearance Angle
11 Degrees
Manufacturer Grade
Material - Machining
Carbide
Coating Process
PVD
Cutting Application
Grooving
Feed Type
High
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 1.00mm, ANSI Code NG2M100LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD