  • Mfr # NG2M140RK
  • Zoro # G3592414
/ea
Key Features
Style
Width
3.84mm
Grade
TN6010
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NG2M140RK
Width
3.84mm
Corner Radius
0.13mm
Insert Size
Thickness
5.56mm
Seat Size
Max. Grooving Width
1.40mm
Depth of Cut
1.28mm
Parting and Grooving Insert
Style
Grade
TN6010
Cutting Direction
Right Hand
Coating
ALOX-SN
ISO Number
NG2M140RK
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Hardened Steel
ANSI Code
NG2M140RK
Secondary Material Application ISO Code
H
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 1.40mm, ANSI Code NG2M140RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD