  • Mfr # NG2M200LK
  • Zoro # G3593132
/ea
Key Features
Style
NG-K
Insert Seat Size
2
Width
3.84mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6010
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NG2M200LK
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Seat Size
2
Width
3.84mm
Insert Size
Corner Radius
0.25mm
Seat Size
Depth of Cut
2.79mm
Max. Grooving Width
2.00mm
Thickness
5.56mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
NG-K
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6010
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
NG2M200LK
No. of Edges
Lead Angle
11 Degrees
Insert Style
Coating
ALOX-SN
Application
Grooving
Insert Material
Carbide
Mounting Style
Notch
Rake
10 Degrees
Coating Process
PVD
Chip-Breaker Code
K
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
ANSI Code
NG2M200LK
Secondary Material Application ISO Code
H
Measurement System
Metric
Clearance Angle
11 Degrees
Hole Type
No Hole
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Manufacturer Grade
Material - Machining
Carbide
Number of Cutting Edges
Chip-Breaker Style
Double Sided
Secondary Material Application
Hardened Steel
Cutting Application
Grooving
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 2.00mm, ANSI Code NG2M200LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD