  • Mfr # NG3M120LK
  • Zoro # G3600990
/ea
Key Features
Style
TopGroove(TM)
Insert Seat Size
3
Width
4.98mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6025
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NG3M120LK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Insert Seat Size
3
Width
4.98mm
Corner Radius
0.25mm
Insert Size
Seat Size
Thickness
8.74mm
Depth of Cut
1.91mm
Max. Grooving Width
1.20mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
TopGroove(TM)
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
Lead Angle
11 Degrees
Insert Material
Carbide
Application
Grooving
No. of Edges
2
ISO Number
NG3M120LK
Rake
10 Degrees
Insert Style
NG-K
Mounting Style
Notch
Coating
AlTiN
Hole Type
No Hole
Manufacturer Grade
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Measurement System
Metric
Clearance Angle
11 Degrees
Cutting Application
Grooving
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Coating Process
PVD
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Chip-Breaker Style
Double Sided
Feed Type
High
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Number of Cutting Edges
2
ANSI Code
NG3M120LK
Chip-Breaker Code
K
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 1.20mm, ANSI Code NG3M120LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD