  • Mfr # NG3M175RK
  • Zoro # G3598139
Width
4.98mm
Grade
TN6025
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
NG3M175RK
Country of Origin
Unknown
Width
4.98mm
Insert Size
Corner Radius
0.25mm
Max. Grooving Width
1.75mm
Depth of Cut
2.39mm
Thickness
8.74mm
Grade
TN6025
Cutting Direction
Right Hand
No. of Edges
2
Insert Material
ISO Number
NG3M175RK
Coating
AlTiN
ANSI Code
NG3M175RK
PVD
Feed Type
High
Chip-Breaker Code
K
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 1.75mm, ANSI Code NG3M175RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD