  • Mfr # NG3M425RK
  • Zoro # G3594541
Width
4.98mm
Grade
TN6010
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NG3M425RK
Country of Origin
United States
Width
4.98mm
Corner Radius
0.38mm
Insert Size
Thickness
8.74mm
Seat Size
Max. Grooving Width
4.25mm
Depth of Cut
3.81mm
Grade
TN6010
Cutting Direction
Right Hand
Coating
ALOX-SN
ISO Number
NG3M425RK
Secondary Material Application ISO Code
H
ANSI Code
NG3M425RK
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Secondary Material Application
Hardened Steel
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 4.25mm, ANSI Code NG3M425RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD